
V drugem razredu na obisku velik ljubitelj vsega, kar je ljudsko, gospod Romeo Volk
18. 2. 2025 je drugošolce obiskal gospod Romeo Volk, najstarejši član družinskega tria Volk Folk, ki se ob hčerki Nini in sinu Gregorju v slovenskem glasbenem prostoru uvršča med najboljše poustvarjalce slovenskega ljudskega izročila pevcev in godcev, ki muzejsko glasbeno izročilo ohranjajo s starimi, pozabljenimi inštrumenti.
Gospod Romeo, nekoč učitelj na naši šoli, je s slikovitim pripovedovanjem in izvajanjem zvokov ter glasbe otroke popeljal skozi bogato zgodovino zbirke kulturne dediščine. Kot ljubitelj vsega ljudskega je našim drugošolcem predstavil svojo zbirko starih otroških glasbil in zvočil z zanimivimi imeni: klepatec, rezgetulja, frndalu, vidarice, žvrglja, lesen konjiček, ki v ritki piska, nunalca, slam`ca, drumenca, meh, rog iz lubja, prda, rulež … Pripovedoval je o časih, ko še ni bilo televizije, radija, računalnikov, mobitelov ali tablic. Takrat so družine ob delu pogosto prepevale. Matere so poskrbele, da so tudi najmlajši prišli do kakšnega doma izdelanega inštrumenta, zvočila ali igračke. Starejši otroci so si inštrumente največkrat izdelali kar sami med pašo (piščalke iz bezgovega votlega lesa, slam`ce iz slame …) in si na takšen način krajšali čas. Če so bili zelo pridni, so jim starši na semnju kupili čisto pravo piščalko. Med takšnimi malimi glasbeni navdušenci je včasih zrasel tudi kakšen bodoči ljudski godec.
Za mnoge ljudske godce je veljalo, da so samouki, saj za učenje igranja na določene inštrumente takrat ni bilo učiteljev. S svojim izostrenim posluhom in vztrajnostjo so sami usvojili potrebne spretnosti in z glasbo razveseljevali poslušalce, spremljali pevce, plesalce in še sami zapeli. Gospod Romeo Volk je poskrbel, da so ob njegovi spremljavi na otroške citre vsi navzoči skupaj zapeli pesem Lisička je prav zvita zver: https://video.arnes.si/watch/fthzc4xb03j2 .
Da bi bil obisk gospoda Volka še bolj poseben, se je srečanje zaključilo z malim volkcem, tj. sto let stara igrača v lasti družine učiteljice Laure Novak, za katero poznavalec Romeo Volk trdi, da je ena izmed najstarejših v Sloveniji in je nimajo niti v muzeju. Posnetek Volkca je dostopen na: https://video.arnes.si/watch/85rp8034qmd5 .
Gospodu Romeu Volku se iskreno zahvaljujemo za obisk in poučno predstavitev.
Obisk Romea Volka bodo drugošolci s svojimi izdelki predstavili na razstavi Ljudska glasba nekoč, ki bo svoja vrata odprla 8. marca ob dnevu žena in zaključku projekta mreže šol Park Škocjanske jame.
Po zgledu doma izdelanih starih inštrumentov so drugošolci oblikovali svoje in poskušali nanje zaigrati kot ljudski godci. Ustvarjanje zvoka z zvočilom pastirčkovo slam`co, pa jim je bilo najbolj zabavno: https://video.arnes.si/watch/qtcf6xwtdplp. Zaplesali so tudi ples Štajeriš (od Ludveta) s prve zgoščenke družinskega tria Volk Folk U prvega (2012), ki mu lahko prisluhnete na: https://www.youtube.com/watch?v=dAK0_9-uQ6g&t=3s
Mentorice Jožica Novak, Helena Iskra, Laura Novak




