Šolsko tekmovanje iz logike

Se sprašujete, kaj piše v zgornjem okvirčku? In v katerem jeziku je zapis?

V zadnjih letih na tekmovanju iz logike tekmovalci rešujejo tudi naloge iz lingvistike.
Lingvistika (jezikoslovje) je veda o naravnem človeškem jeziku. Kako se to prepleta z logiko?
V nalogi so zapisani primeri besed ali števil v popolnoma neznanem jeziku. Z opazovanjem, primerjanjem in sklepanjem je mogoče določiti pravila in nato zapisano prebrati ter tudi zapisati novo besedo ali število.

Na letošnjem šolskem tekmovanju so tovrstno nalogo še posebej uspešno rešili devetošolci; kar pet jih je osvojilo bronasto priznanje: Veronika Urbančič, Lana Batista, Luka Boštjančič, Maša Kovačič Štefančič in Simon Bradač. Med osmošolci sta prejemnika bronastega priznanja Nina Ferlež in Jan Valenčič, priznanje je pripadlo tudi sedmošolki Lari Benigar.

Veronika, Lana, Luka, Nina in Lara so se uvrstili tudi na državno tekmovanje, ki bo v soboto, 17. oktobra 2020.

Čestitke vsem dobitnikom priznanj.

Še odgovora na v začetku zastavljeni vprašanji:

• V prvi vrstici so štiri števila, zapisana s tamilskimi znaki. Z našimi, tj. arabskimi številkami bi zapisali:
    60 000, 90, 30 000 000 in 7000.
  • V drugi vrstici pa so imena treh tekmovalcev zapisana s čarovniškimi znaki: Lara, Nina, Jan.

Tadeja Možina, vodja tekmovanja